Тип зарядок для електроавтомобілів

Стандарти зарядки електромобілів та гібридів регулюються Міжнародною Електротехнічною Комісією (МЕК або IEC в англійському варіанті). Основним є стандарт IEC 62196, який визначає види використовуваних роз'ємів (розеток і вилок) та режими зарядки. Принципово в IEC 62196 стандарті існує поділ зарядок на змінний та постійний струм. Важливо розуміти, що в електромобілі використовується тягова батарея  постійного струму. А в нашій електричній мережі використовується змінний струм. Таким чином, у разі використання зарядної станції змінного струму застосовується бортовий зарядний пристрій електромобіля, який перетворює змінний струм зарядної станції на постійний, яким і заряджається тягова батарея. У цьому випадку, швидкість зарядки електромобілю визначається потужністю бортового зарядного пристрою. Зазвичай цей параметр вказується виробником електромобіля. Наприклад, використовується станція потужністю 22 кВт, а бортовий зарядний пристрій має потужність 3,6 кВт, в цьому випадку тягова батарея електромобіля буде заряджатися потужністю 3,6 кВт, а зарядна станція буде використовуватися на 20% своїх можливостей.

Для визначення часу, який необхідний для зарядки конкретного електромобілю від мережі змінного струму, слід розділити корисну ємність тягової батареї на потужність бортового зарядного пристрою. Наприклад, у разі зарядки батареї Nissan Leaf, ємністю 24 кВт/год, з зарядним пристрієм 3,6 кВт на борту, треба 24/3,6 = 6,66 години. У реальному житті часу буде потрібно трохи більше, через те, що процес зарядки літіє-іоних акумуляторів не є лінійним і в процесі зарядки виникають невеликі втрати.

При зарядці електромобілю від станції постійного струму, контролює процедуру сама станція, а бортовий зарядний пристрій «відпочиває». Сьогодні станції змінного струму прийнято називати зарядними станціями стандартної зарядки. А станції постійного струму - комплексними експрес-зарядками або швидкими зарядними станціями. В сучасних станціях швидкої зарядки напруга складає 500 В, а струм досягає 200 А, тому не важко підрахувати потужність: 500 В * 200 А = 100 кВт.

Допустимі режими зарядки стандарту IEC 62196, який визначає наступні можливі варіанти:

  • Mode 1 - зарядка змінним струмом від побутової мережі;
  • Mode 2 - зарядка змінним струмом від побутової мережі з використанням системи захисту всередині кабелю;
  • Mode 3 - одно- або трифазна зарядка змінним струмом з використанням спеціального роз'єму, в якому реалізована система захисту і контролю за процесом зарядки електромобілю;
  • Mode 4 - швидка зарядка постійним струмом.

Режим Mode 1 останнім часом практично не застосовується на серійних електромобілях, тому що не забезпечує необхідного рівня безпеки.

Режим Mode 2 являє собою штатний кабель для зарядки електромобіля від побутової мережі, що поставляється з будь-яким серійним електромобілем.

Режим Mode 3 передбачає використання зарядної станції змінного струму і спеціального одно- або трифазного кабелю. При зарядці електромобілю процес комунікації з зарядною станцією здійснюється за допомогою сигнальних контактів в роз'ємах.

Режим Mode 3 Тип 1 - однофазні роз'єми. Максимальна допустима потужність 1х32А, 7.2 кВт. Інша назва цього роз'єму SAE J1772.

Режим Mode 3 Тип 2 - трифазні роз'єми. Інша поширена назва такого роз'єму «Mennekes» - за назвою розробила його компанії. Максимальна допустима потужність 3х64А, 43 кВт.

Зарядні станції змінного струму, що застосовуються в Україні та Європі використовують роз'єм Тип 2. Однак при цьому, за допомогою таких зарядних станцій можливо заряджати електромобілі, обладнані як роз'ємом Тип 2, так і роз'ємом Тип 1. Здійснення такої зарядки можливо за рахунок кабелю. На знімках нижче представлені кабелі «Тип 2 - Тип 1» і «Тип 2 - Тип 2».

Потенційні користувачі зазначають, що якщо використовувати електромобіль для міста, то можна сміливо брати будь-яке авто, жодних проблем з зарядкою не буде. Якщо ж ви плануєте економно їздити на ньому по країні, то треба звернути увагу на те, щоб у неї був тип 2 (Mennekes), або можливість використовувати перехідник (як в Nissan Leaf). Всі сучасні електромобілі підходять для експлуатації по всій країні. Для них існують спеціальні перехідники, що дозволяють заряджати практично на будь-якій зарядці (крім тих, що призначені виключно для «заправки» Tesla). 

 
We're here to Help You
x
Text Chat
Start Live Chat

Call us now

+1 416.900.3303 

Request a Call Back

Leave a Suggestion